קהילות פורומים, הורדות, יעוץ ותמיכה


 • טלוויזיות תלת-מימד (3D) - כל מה שרציתם לדעת

  סרט ה"אווטר", בעל טכנולוגיית התלת מימד החדשה העלה מספר שאלות מעניינות. כן, התלת מידע יגיע גם לטלוויזיה שלנו - כל מה שרציתם לדעת על טלוויזיות ומסכי תלת-מימד (3D).
  טלוויזיות תלת מימד, תתרגלו לביטוי. טלווזיות התלת-מימד יאפשרו לנו לצפות בתכנים האוהבים עלינו - התוכניות, הסרטים והמשחקים, וכל וידאו אחר באפקט תלת מימד, ממש כמו בסרט. הטלווזיות, הקונסולות משחקים, המצלמות המשפחתיות - כולם יגיעו גם בגרסאת תלת-מימד.

  ב-CES 2010 (תערוכת חידושים אלקטרונים), הכריזו 6 יצרניות טלוויזיה - LG, Panasonic, Samsung, Sony, Toshiba ו-Vizio כי הם ייצרו טלוויזיות תלת-מימד.

  הטלוויזיה התלת מימד פועלת באפקט הסטריאוסקופיה, המייצר אשליה של ממד שלישי, עומק, אל טכנולוגיית הטלווזיות הנוכחית, שהיא למעשה מוגבלת לאורך ורוחב (דו ממד; 2D). טלוויזית תלת מימד או כל מסך 3D אחר, יציגו לנו תוכן תלת מימד בעזרת שתי תמונות שונות כמעט בעלות אותו תוכן, בו-זמנית, אחת לעין הימינית של הצופה ואחת לעין השמאלית. שתי התמונות בעלות הגודל המלא ממלאות את כל המסך ומופיעות אחת בסמוך לשניה, כך שכל דבר מופיע פעמיים או נוטה טיפה הצידה ביחס לאובייקט הזהה, אך כל זה נראה לנו כך ללא משקפי התלת מימד המיוחדים. יחד עם המשקפיים, אנו רואים תמונה אחת, תלת מימד. המערכת סומכת על העובדה כי הפרש המיקום של עיניו של מבוגר הם כ-2.5 אינץ', כך שכל עין רואה חפצים מזווית קצת שונה. שני התמונות בטלוויזית תלת-מימד מציגה את החפצים מזווית שונה במעט גם כן, וכשהצופה רואה אותם יחד עם המשקפיים, נוצרת ההשלייה של העומק. כך גם תפעל המצלמה. שתי מצלמות סמוכות זו לזו, כך שהמרחק בין העדשות מקביל למרחק של עיניו של מבוגר.

  ההבדל בין טכנולוגיית ה-3D הישנה לחדשה
  מרבית האנשים רגילים לתלת מימד בטכנולוגייה הקודמת, תמונה בעלת שני צבעים הנראית תלת ממדית דרך משקפיים מיוחדים, לרוב צבע אדום וצבע כחול. אולם, הטכנולוגייה החדשה, מביאה עמה תלת מימד בצבע מלא וברזולוצייה גבוהה - Full 1080p HD לשתי העיניים במערכת בלו-ריי 3D, אולם ברזלוצייה נמוכה בהתקנים אחרים. טלוויזיות תלת-מימד חדשות דורשות משקפי LC shutter, היוצרת את אפקט התלת-מימד. המשקפיים פועלים על ידי סוללות (שספיקות ל-80 שעות), ומסונכרנים עם הטלוויזיה באינפרה אדום או Bluetooth.
  הערה: במאמר זה, בכל פעם שכתוב המונח תלת מימד או 3D, הוא מתייחס לטכנולוגייה החדשה, ולא לישנה.


  3D בטלוויזיה ו-3D בקולנוע
  הבדלי הטכנולוגייה בין התלת מימד בטלוויזיה לבין התלת מימד בקולנוע לא שונים כל כך. ההבדל היחידי הוא גודל המסך; בקולנוע הוא ענקי, ומותאם למספר רב של צופים. אולם בבית, הוא הרבה יותר קטן, ומותאם למספר מצומצם של אנשים.

  תלת מימד - כאב ראש?
  כן, בהחלט. צפייה ממושכת בתלת המימד יכולה לגרום לבלבול וכאבי ראש. אפקט מוגזם של התלת מימד יכול להרגיז ולעייף אותך אחרי זמן-מה, ולכן לא מומלץ לבלות זמן רב מול המסך יחד עם המשקפיים המיוחדות.

  כמובן שניתן להפעיל תוכן דו-ממדי בטלווזיות תלת-ממד, כמובן שגם ללא צורך במשקפיים, ואין אנו מצפים כי איכות הדו-ממדית תיהיה נמוכה מזו של טלוויזיה שאינה 3D. כך גם נגני ה-Blu-ray וה-PS3, יתמכו בתוכן דו-ממדי כרגיל.

  המשקפיים
  המשקפיים הם אחד החסרונות הבולטים בטלויזיות תלת מימד של היום.
  לא, אי אפשר לא להרכיב את משקפי התלת-מימד ולהנות מחוית התלת-מימד. ללא המשקפיים, תראו תמונה כפולה, מעוותת ולרוב לא ניתנת לצפייה. כרגע, טכנולוגייות המאפשרות לצפות בתלת מימד ללא המשקפיים נמצאות בפיתוח, אך יקח זמן עד שהם יגיעו לשוק.

  Sony, Panasonic, ו-Toshiba דיווחו כי רק חלק מדגמי הטלוויזיות שלהם יגיעו עם המשקפים הדרושים, וגם הם יגיעו עם זוג או שניים. לכן, את המשקפיים הנוספים, ככל הנראה, יש לרכוש גם-כן.

  המשקפיים, בנוסף לכל, מותאמים לכל חברה וחברה. לדוגמא, אם קניתם טלוויזית 3D של Samsung, ועמה הגיע זוג משקפי 3D של Samsung, הם ככל הניראה לא יעבדו עם טלוויזית תלת-ממד של Sony.

  באם אתם מרכיבים משקפי ראייה, תוכלו להרכיב את משקפי ה-3D על משקפיי הראייה, ולהנות מאיכות התמונה המלאה. אולם, ההרכבה הכפולה מעצבנת לאחר זמן-מה, לכן עדשות מגע יכול להוות פתרון טוב.

  צריך לקנות טלוויזיה חדשה? קונסולה חדשה? נגן Blu-Ray חדש?
  קודם כל, יש להדגיש כי חובה על הטלוויזיה לתמוך ב-HD, כך שאם הטלוויזיה שלכם לא תומכת בכך - תשכחו מזה. יחד עם זאת, יצרניות הטלוויזיה מוסרות כי כמעט אף אחת מטלוויזיות ה- HD לא יכולות לתמוך בהם על ידי עדכון, כך שגם עם טלוויזית ה-HD שלכם כניראה ולא תוכלו לצפות בתכנים בתלת מימד. עם זאת, לצערנו גם יצרניות נגני ה-Blu-ray אומרות כי אין אפשרות לצפות בתכני 3D, לכן יש לרכוש נגני Blu-ray 3D חדשים. סוני מדווחת כי ה-PS3 כן יתמוך ב-Full HD 3D לאחר עדכון תוכנה קליל שיגיע בקרוב, אולם היצרניות השונות אומרות כי על מנת לצפות בתוכן Full HD 3D יש להיות לכל המכשירים הקשורים לשידור תמיכה ב-HDMI 1.4, וכידוע, ל-PlayStation 3 אין חיבור HDMI 1.4. מיקרוסופט ונינטנדו לעומתה, לא דיברו כלל על עתיד ה-3D אצלהם, ב-Xbox 360 וב-Wii.

  המרת תוכן דו-ממדי לתוכן תלת-ממדי
  חברות Samsung, Toshiba ו-Sony הכריזו כי הטלווזיות התלת-ממד שלהם יתמכו בהמרת תוכן דו ממדי לתוכן תלת ממדי, ויאפשרו לצופים "לצפות בהכל ב-3D". אולם, אי אפשר לצפות כי ההמרה תיהיה איכותית כמו תוכן שצולם ישירות עבור 3D, עם שתי מצלמות. Panasonic הכריזה, כי הטלווזיות של דגמי 2010, לפחות, לא יכללו את המרה זו. LG ו-Vizio, שתי היצרניות שגם כן הכריזו כי ישווקו טלווזיות תלת מימד, לא הכריזו על ההמרה.

  קניית טלוויזיות תלת-ממד
  Panasonic, Sony, Samsung, LG, Vizio ו-Toshiba הכריזו כי טלוויזיות תלת-ממד ישווקו כבר ב-2010. בישראל, יורוקום, יבואנית פנסוניק בישראל, הייתה הראשונה להציג את טלוויזיות התלת מימד. ב-14 למרץ, הציגה יורוקום את טלוויזיות התלת מימד.

  המסכים הראשונים מבית פנסוניק יגיעו לארץ, לפי ניופאן, במהלך אוגוסט-ספטמבר. תחילה, יגיעו שני מסכי פלזמה, בגדלים 50 ו-65 אינץ'. עדיין לא ידוע המחיר, אך ניתן לצפות לסכומים לא קטנים. עם זאת, יורוקום סיפרו כי יקימו מספר עמדות צפייה במונדיאל 2010 בתלת-ממד, כפי שעשתה במהלך יורו 2008 עם טכנולוגיית ה-HD. אין ספק כי בהתחלה יש לצפות למחירים גבוהיים, אך כמו כל טכנלוגייה חדשה, עם הזמן המחירים ירדו והתמיכה בטכנלוגייה תעלה.

  מה עם שידורי 3D? עוד סרטי 3D? ואיזה משחקים יהיו ב-3D?
  במספר מדינות כבר הכריזו על שידורי תלת-ממד, למשל בשידורי הספורט של ESPN. כמובן שיהיה ניתן לצפות בעוד מספר מגוון של ערוצים.
  בישראל, בדומה ל-HD, לא כולם ממהרים להתקדם. אף ערוץ ישראלי עוד לא חשף את פרטיו לשידורי התלת-ממד, אך כמו ה-HD, הזמן ייעשה את שלו, ועם הזמן יתחילו לתמוך בטכנלוגיית התלת-ממד. לדוגמא, כמו שאמרנו קודם, חברת ניפאון, כשהשיקה לראשונה את מסכי התלת-ממד של פנסוניק, דיווחה כי יקימו מספר עמדות שידור של מונדיאל 2010.

  בקטגוריית הסרטים, כבר הוכרזו מספר סרטי 3D שלא יגיעו רק לקולנוע. מספר סרטים שהוכרזו ויתמכו ב-Blu-ray 3D Full HD הם "מפלצות נגד חייזרים", "גשם של פלאפל" , "עידן הקרח: עלייתם של הדינוזאורים", וכל שלושת סרטי "שרק". כפי שניתן לראות, רוב סרטי ה-3D הם מצויירים, פנטזיות, וכו'. אנו מצפים עוד השנה למספר רב של סרטי 3D, במיוחד לא סרטים מצויירים.

  הגיימרים יצטרכו לחכות עוד קצת זמן, כי עד עכשיו, רק המשחק Avatar: The Game הוכרז כי יגיע בגרסאת 3D. לאחר הכרזתה של סוני על התמיכה של הפלייסטיסן 3 בתלת-ממד, אנו מצפים למספר משחקים שיתכמו גם בטכנלוגיית ה-3D. בכל זאת, יהיה נחמד גם להנות מחווית ה-Playstation Move וה-3D, וכך גם ב-Natal או ב-Wii, רק שאצלהם, כאמור, עוד לא ידוע על תמיכה בתלת-ממד.


  (קרדיט תמונה: CNET)

  סיכום
  טכנולוגיית ה-3D החדשה בהחלט תשנה את חווית הצפייה שלנו בטלוויזיה, בסרטים ובמשחקים. מנכ"ל ניופאן ישראל, מגדיר את המעבר בין טלוויזיה רגילה ל-3D כמעבר בין טלווזית שחור לבן לבין טלוויזיות צבעים. לאחר התנסות ארוכה בחוויה, ניתן לומר בפה מלא כי הוא צודק.

  מספר רב של אנשים מגדיר את איכות טלוויזיות התלת-ממד רדודה, וזאת בשל הטכנלוגייה הקודמת של ה-3D. איכות ה-3D Full HD בהחלט שונה, ואיכותית הרבה יותר. ככל שיחלוף הזמן, יתחילו לתמוך בטכנלוגייה ביותר ויותר מקומות, עד שהיא תהווה ברירת מחדל בכל בית, אולם כרגע זה לא נראה כאילו זה יקרה - עם המשקפיים המסורבלות, המחיר, הכאב ראש, זה לא נראה ממש חוויה.
  תגובות 4 תגובות
  1. האוואטר של FlyingSoul
   FlyingSoul -
   יש גם את ה3DS של נינטנדו, שהם אומרים שזה תלת-מימד בלי משקפיים.
  1. האוואטר של a6m6
   a6m6 -
   תודה... מעניין מאוד
  1. האוואטר של noam90
   noam90 -
   מעניין מאוד
  1. האוואטר של IAmIpaD
   IAmIpaD -
   תודה
 • עוד באטרףכל הזמנים הם לפי GMT +3. השעה כרגע היא 18:53.
מופעל על ידי vBulletin™ © גרסה 4.1, 2011 vBulletin Solutions, Inc. כל הזכויות שמורות.
פעילות הגולשים
אומנות וגרפיקה
מוזיקה
ספורט
סדרות טלוויזיה
סרטים וקולנוע
קנייה ומכירה
רשתות חברתיות
הבורר 3
פורומי פנאי ובידור
סרטים
סדרות
משחקים
דיבורים
אקטואליה
בעלי חיים
בדיחות והומור
משחקי ספורט
הבורר
מחשבים וטכנולוגיה
תמיכה טכנית
חומרה ומודינג
תוכנות להורדה
סלולארי וגאדג'טים
רקעים למחשב
ציוד הקפי למחשב
אבטחת מידע
תכנות ובניית אתרים
כסף ברשת
אייפון
בריאות ואורח חיים
כושר ופיתוח גוף
דיאטה
צבא וגיוס
יעוץ מיני
מה שבלב
אומנות הפיתוי
יהדות
מיסטיקה ורוחניות
אתאיזם ודתות

נושאים: 1,880,406 | הודעות: 7,578,754 | משתמשים: 315,624 | המשתמש החדש ביותר: upizijoj | עיצוב גרפי: סטודיו עודד בביוף | קידוד: rellect