קהילות פורומים, הורדות, יעוץ ותמיכה

אשכולות דומים

1. תגובות: 4
    הודעה אחרונה: 01-10-2010, 16:05
  2. תגובות: 0
    הודעה אחרונה: 30-09-2010, 23:33
  3. משכורת של חייל קרבי?
    על ידי oFiRB בפורום צבא וגיוס
    תגובות: 5
    הודעה אחרונה: 11-07-2009, 03:01
  4. דיון | חייל קרבי
    על ידי PunKilla בפורום צבא וגיוס
    תגובות: 9
    הודעה אחרונה: 03-10-2008, 18:52
  5. איך להבדיל בין גובניק לבין חייל קרבי?
    על ידי Fabio בפורום צבא וגיוס
    תגובות: 17
    הודעה אחרונה: 11-04-2008, 12:17
+ תגובה לנושא
מציג תוצאות 1 עד 9 מתוך 9

בדומה לאשכול של רביד עוד מכתב של חייל קרבי[זה לא התאבד]

Gigi Buffon
    אורח

ברירת מחדל בדומה לאשכול של רביד עוד מכתב של חייל קרבי[זה לא התאבד]

לצבא ההגנה לישראל שלום רב,
    ישנה מסעדה אחת בתל אביב שהחליטה לכבוד יום העצמאות להעניק לכל לובשי המדים אוכל ושתיה חינם במשך שלושה ימים שלמים שלפני החג. חבר שלי, ג`ובניק בקריה, אכל שם עד שהתפוצץ. באותו הזמן אני הייתי בשטח ואכלתי טונה משימורים. את אותה טונה שאכלתי בבוקר, בצהריים, ובערב שלפני. ההבדל היחידי היה הכמות של האבק שנכנס לי לסנדוויץ`.
    חברת סלקום נותנת סרטים חינם בימי חמישי לכל המנויים שלה. חבר שלי, ג`ובניק בקריה, מתחיל את החמשושים שלו תמיד בסרט חינם בקולנוע של עזריאלי. באותו הזמן אני בדרך כלל עסוק בניקוי האם 16 הארוך שלי, ובשיפצורים לאפוד.
    פסטיבל בומבמלה בניצנים שהיה בחול המועד פסח, היה האירוע הכי אטרקטיבי בחג. חבר שלי, ג`ובניק בקריה, זיין שם פעמיים. באותו זמן אני הייתי בהתנחלות בדרום הר חברון, פטרלתי לאורך הגדר בפעם המי יודע כמה ושמעתי ילדים צוחקים בתוך הבתים.
    חגיגות יום העצמאות במושבה שלי כללו טקס נחמד וזיקוקים, חבר שלי, ג`ובניק בקריה, היה שם כדי לקבל את השי שהמועצה נותנת מדי שנה. באותו הזמן, אני וכל הפלוגה שלי תפסנו כוננות מטכל"ית.
    כשהשמש תזרח בבוקר של אמצע השבוע, חבר שלי, ג`ובניק בקריה, יסגור את התריס וימשיך לישון עוד קצת. באותו זמן, אני, כבר אהיה באמצע הלו"ז.
    ביום שישי הבא תהיה מסיבה מטורפת איפשהו בארץ, ובטח תהיה שם הנחה לחיילים, חבר שלי ג`ובניק בקריה, יוכל לבחור אם הוא הולך אליה או לא. באותו זמן, אני כנראה אשלים שעות שינה באוהל.
    אי שם בעתיד יושבת בחורה שתתקל בחבר שלי, ההוא מהקריה, מה שיקרה הלאה כבר תלוי בו. כשהוא יספר לי על זה בטלפון אני כנראה אתחיל להזכר באקסית שלי, ואיך נפרדנו חודש אחרי שהתגייסתי כי אי אפשר להחזיק חברה בקרבי.
    יום ראשון הקרוב אחרי ארוחת צהריים, כשאני אתחיל להעמיס את הטיולית לירידה לשטח, חבר שלי מהקריה יזפזפ בשלט ויתלבט למי הוא רוצה להתקשר.
    אני, חייל קרבי, מספר אישי, *******, עובד 17 שעות ביום, ישן 6 שעות בלילה, מחרבן רק כשמותר ויוצא הביתה פעם בשבועיים. נעים מאוד.
    לחברה הישראלית יש נטייה מוצדקת לצ`פר חיילים. כמה חבל שלעולם לא יצא לי לטעום מזה משהו. איך עוזרת לי "הנחה לחיילים" אם אין לי זמן ללכת לקנות את זה? ג`ובניקים לעומת זאת יש זמן.
    לג`ובניקים יש זמן, יש תנאים, יש שעות שינה, יש בנות, יש חיים!
    אין לי שום בעיה שג`ובניקים נכנסים בהנחה לסרטים שאני לעולם לא אראה. מזיינים בנות שאני לעולם לא אפגוש. רוקדים במסיבות שאני לעולם לא אגיע, ואוכלים שווארמה שאני יכול רק לחלום.
    אני חייל קרבי מתוך אידיאולוגיה. אני בוחר (!) לוותר על כל זה בשביל לשרת את המדינה. אני בוחר להיות קרבי. אני בוחר לתת את המקסימום למדינה. בוחר לעשות מסעות, וריצות, ולזחול בבוץ ובקוצים.
    אני מוותר על הנאות האזרחות מכיוון שאני מאמין שמדינת ישראל צריכה לוחמים. אני חושב שגם לג`ובניקים (אלה ששם בגלל בחירה או אלא ששם בגלל אידיאולוגיה) צריכים להיות כמה שיותר תנאים. כי כולנו עושים צבא.
    אבל יש דבר אחד שמפריע לי. דבר אחד שמציק לי. והוא - שאפילו הצבא נותן יותר תנאים לג`ובניקים מאשר ללוחמים. יש לי מין תמונה בראש של ענק לבוש מדים שעל ברך אחת שלו יושב ג`ובניק חייכן עם גלידה ביד. ועל הברך השניה יושב לוחם שרוט ומלוכלך. הענק הזה מלטף את הג`ובניק החייכן ונקי, ומתעלם מהלוחם השבוז.
    איך זה יכול להיות שבפלוגה שלי מתקמצנים על כל בית בפלנלית. ולעומת זאת חבר שלי מהקריה, מספר לי שיש להם מחסנים של חומרי שיפצור והוא יכול להביא לי כמה שאני רוצה.
    איך זה יכול להיות שאני רב עם חבר מהכיתה על חלבה בשימורים במנת קרב המזורגגת הזאת, ולעומת זאת חבר שלי מהקריה אוכל 3 פעמים ביום ארוחות פאר.
    איך זה יכול להיות שאני גר באוהל שנופל בכל רוח, דחוס בין כל הקיטבגים, עם מנורה מצ`וקמקת שבקושי מספיקה לי לראות איפה אני דורך, ולעומת זאת חבר שלי הפאקינג ג`ובניק מהקריה גר בחדר משלו.
    איך זה יכול להיות שאני לא מספיק להטעין אפילו את הפלאפון, כי הזרם כל כך חלש, ויש 5 שקעים לפלוגה של 130 חיילים. אבל לחבר שלי יש שקע משלו? הא?! ושיחות חינם מאיזה משרד בבנין!!!
    אולי אני טועה, אבל אני ממש מרגיש שיש חוסר איזון מטורף בין המשאבים שהצבא משקיע בג`ובניקים לבין המשאבים שמשקיעים בנו הלוחמים. הוכחה: אני גר באוהל קיבינימאט!!! אני לא רוצה לעשות פחות תרגילים, או לוותר על ריצות מד"ס. אני פשוט רוצה קצת יותר נוחות. זה הכל, אפילו שיהיו לי תנאים מינימלים של דירת שיכון. אוכל טוב, מיטות נוחות, גישה לחשמל, יותר הקצאות לחומרי שיפצור. בקיצור – יותר כסף! שורה תחתונה, אני לא מתבייש לומר, יש בזבזנות חמורה בכל מה שקשור לג`ובניקים. בעוד אני חי כמו במדינה שלישית. כשלפעמים אין לי מים חמים להתקלח. אני לא חושב ששיפור התנאים אצל הגדודים ייצור חיילים מפונקים, אלא חיילים עם מוטיבציה, חיילים שמקבלים טפיחה על השכם. כיום המצב הוא הפוך, החיילים בגדודים עושים את העבודה הכי קשה מנטלית, ושוחקת, בתנאים הכי קשים ועם היציאות הכי גרועות הביתה.
    אני מקווה שהמכתב שלי ישפיע על מישהו, איפשהו, ויזיז משהו. ואולי בעתיד הקרוב תהיה איזשהי רפורמה בבזיון הזה ואני אוכל להגיד לאח שלי הקטן "בוא להיות קרבי, היום זה לא מה שהיה פעם, זהו, נגמרה ההפקרות, היום הצבא מבין שלקרביים מגיע יותר".

בתודה מראש
    ישראל ישראלי (ההוא מהויזה)
    דעתכם על הנאמר במכתב של החייל...

2. קישורים ממומנים

משתמש משקיע
    לייקים
    0
    נקודות
    595
    משפט מחץ
    אם הכאב הוא זמני, אז עד מתי?

הוא צודק החייל הזה
    אבל כמה תלונות
    אין על מה להתלונן
    ככה זה וכולם ידעו את זה מראש
    מי שרוצה ללכת לקרבי לוקח את זה בחשבון
    "אני מיתר ומיתר זה אני"

משתמש כבוד
    שם פרטי
    שי
    לייקים
    1
    נקודות
    100

ראסמי כן מי שהולך לקרבי יודע שהוא הולך לכלא אבל משהו שיביא לו כבוד והערכה בעתיד ויוכל להגיד "אני הייתי קרבי " ולא ג'ובניק שמנקה שירותים או סתם ממלא טפסים מעפנים ,וכן הרבה תלונות שהם מוצדקות מאוד וגם נכונות מאוד באמת חבל שהמדינה שלנו לא יודעת להחליט החלטות קצת יותר חכמות ולהעריך את הלחומים ששומרים עליהם (השרים וראש ממשלה וכל השאר בפוליטיקה) הלוחמים שיושבים על הגבולות ומגנים כל הלילה שלא יחדרו מחבלים ושלא יכנסו לבצע איזה פעולת טרור ,קיצור מילה אחת יש לי להגיד על הממשלה שמפקירה תלוחמים
    ביזיון!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    זהו תודה ויום טוב
    אזרחות ממממ דבר טוב

משתמש ותיק
    שם פרטי
    רון
    לייקים
    3
    נקודות
    0

צודק למרות שאני עדיין קטן בשביל כל הצבא ואין לי מה לדאוג אבל זה נכון אבא שלי בצבע וראיתי מה הולך שמה ממש בשוה שמטפחים ג'ובניקים שמנים שיושבים כל היום במזגן במקום את האלה שבאמת עושים משהו

Atraf's VIP
    לייקים
    0
    נקודות
    565
    משפט מחץ
    why to drink and drive when u can smoke and fly...

אני מתחיל להשתכנע אם להגיד את האמת...
    המדינה לא מעריכה את הלוחמים כמו שצריך
    אחים של חבר שלי שניהם צנחנים וקיבלו תעודה על סיום 3 שנים שרות ואומרים שאתה יכול לנגב איתה את התחת

משתמש מתחיל
    לייקים
    0
    נקודות
    50
    משפט מחץ
    Man

ברירת מחדל Discount Women Tie Factory Direct Price

[Yes, you didn't misread which will secondly position right now there. Things i often find is this : ladies believe that emergency room is without a doubt less hazardous and the mother is definitely jeopardizing the associated with the woman youngster when you get down to it, mentioned ladies saying this particular hasn got start every investigate to actually find out the data. Absolutely no wrongdoing, britt, although chances are that you will don define generally if the toddler will certainly survived from a medical facility rise setting up. Men and women anticipate infant would definitely survived North america includes a considerably healthier (mathematically talking) system in doctor's childbirth as opposed to is present in the us, as well as your study shows who homebirthing as well as his or her's little ones are in reality better in your own home than in medical.Plus thank god I used to be at a clinic in the event that equally mine as well as my very own toddler cardiovascular prices missing dangerously lower and i ended up being automatically whisked into your or maybe your t department (that will mind you Natural stone!! ideal swiftest recuperation almost every!) I would have left once we were 10-20 minutes apart in your home. At the hospital they are able already have your current to pull up quickly t department within A few moments ifnecessary.I would not desire your home start mainly for a welfare of saying I did that That doesn topic. Home origination sizing harmful It looks like, for me personally.I'm purchasing a strategy that is going to well then, i'll easily achieve our new borns but let myself to look at the herbal class.Ricki Ocean has got inspired a multitude of the ladies having a baby judgements due to her own well liked documentary The process of Staying Produced, plus it feels all of the discussion express sponsor directed start advocate are now able to put cutting edge mommy Evan Rachel Wood made compared to that directory. It again trained me a great deal made it simpler for my resolution of a great all-natural dwelling arrival of which my best young boy That i are actually a long time happier for the purpose of. some mom in only two area very little, said, are so incredibly greetings. Thrilled to listen for you possessed an optimistic beginning have a exquisite daughter! BOBB xo 25 year out of date celebrity isn the original public figure mama to be able to praise The Business of Currently being Developed, of which inquiries the fashionable afternoon concentration on medical related input during the course of birth. Pink, Alanis Morissette, Gisele Bundchen, Alyson Hannigan, Bethany Joan Hart, Laila Ali while others all have declared ourselves that they are followers of one's dvd additionally.My personal 1st entry into the world had been a homebirth, a fabulous transmit, and 7 many hours immediately following switch, any csetion to get fetal problems (tachycardia). My favorite instant ended up being a HBAC upon 47 periods into the water acquainted with a midwives. My wife and i seem to be acquired individuals, read the investigation, brand-new we had arrived safer wouldn contain your further birth and labor other manner . That i awarded origination before our open fireplace along with close to our Christmas bonsai within the group about warm tepid water about Jan 3rd at the moment. Mystical, unsurprisingly!!!I think it is actually fantastic which often Evan Rachel Real wood had an uncomplicated residential home beginning plus a nutritious kid. That may be a present. It can be great.At this point, an important midwife produces fresh air for the purpose of new child along with the mother to some homebirth, a lot of recessutation equipment, a number of midwives really are competent in intubation that is certainly vital if newly born baby is in fact sickly. Mothers could possibly get pitocin explain to you a particular 4 whether they have had a postpartum hemorrage (Utilized, and then they dealt with merely great. My partner can be an breastfeed along at the preferred E . r . within the medical center in New york plus explained its assistance had been quick bya ebook). Furthermore, they get around two to three alternative medication anytime women womb doesn clam along through pitocin, all of the other substantial marker pens are able.Popular plans . which was in fact a simple fact that. I precisely defined, equally conditions, i always weren't speaking about how far the operation latched onto secure newborn up.I should say also read women of all ages advise that house to simply definitely not the h section. Very well, any medical basic would be that final decision to help you cut period become only half-hour. And whenever your home A quarter-hour from the the hospital, you might frankly possibly not acquire a csection any specific swifter. Which is because when in the near future to be a catastrophic occurrence takes place (very uncommon!) a midwives call in front towards the doctor's also it can get everything available. While in the emergency vehicle, the actual midwives manage all of the 4 and even totally prepare the mom so after the lady at the infirmary the woman moves lower than all round not to mention newborn has gone out like which usually. My partner and i spoke to a OB at your neighborhood infirmary as well as certain the guy couldn't help but feel comfortable assuring 30 minute verdict that will cut effort, but not just about any faster. So there the wrong experience of basic safety people have precisely speedily any csection could happen really need to recognise that ACOG and additionally SOGC mention 60 minutes. That hot weather. You will find very few superstar clinics who've a choice to help cut period of less than Ten minutes. So be genuine, individualsThe first was created in a very medical also it is a truly unpleasant practical knowledge. Thank goodness the two of us allowed to remain correctly nourishing. However swore to get it done in a different way next occasion. Using my favorite minute and also next infants, I actually brought arrival inside of a individual midwife bought birthing heart while in the package. The thinking behind real estate arrival doesn seriously fuss all of us in any way pertaining to health and safety causes. We decided upon to avoid that for a few purposes: the house is minimal, we need to mortgage payments the whole set of appliances our selves, we must prepare food and by themselves and also the birthing staff in place of have the ability to the foodstuff ready for usa during the center house, when i actually have on like the idea of the many staying in the house. That they were honestly many small , superficial points, still styles We didn wish to have to worry about when playing in labour.ACOG and SOCG really are guiding obstetric physiques to get a factor. They generate the main factor determination that get the best results pertaining to parents together with infant's. Now there a justification the reason why the maxim goes which Half-hour resolution towards incision point in time is usually properly reasonable.My spouse and i apologies, but enable continue with what exactly is it. It is not the moment that this used these people to get the kid away the moment they started out cutting inside your tummy. The time has come to achieve the newborn released once the option for a csection is reached. And it is altogether confusing to tell ladies option for you to incision precious time is actually sometimes generally in five Ten mintues merely because several of the best hospitals globally throughout The us just cannot attempt this and indeed is unable to make sure this selection that will incision effort. The actual nursing homes that makes that promise, typically accomplish . And this precisely why little or no hostipal wards can say the following, simply because families might possibly file a claim assuming they wrongly claim they can get hold of newborn baby out much faster and afterwards, utilized, can merely get infant out in Half-hour.Wives, determination Woolrich Cheap Dark Red Arctic Anorak Parka Mens to successfully incision moment it's time when the letter was designed by the Primary health care provider and even midwife which a csection could be executed towards as soon as the primary incision to receive the newborn baby outside is created.Jamie, a person talked about: a healthcare facility they are able to already have your current to pull up quickly chemical segment inside 5 minutes ifnecessary remorseful, nevertheless is just not valid. This is a large misconception. Final decision in order to incision time frame it is time from the time all the k sections is and also found to be vital to in case the newborn is usually eliminate. Nearly all hospitals Are not able to obtain child in decision to successfully incision length of A few minutes. The majority hospital wards will, and definately will, receive a little one released with Twenty 30 minute wide variety (determination to incision). Remorseful I am a vbacer, Relating to seemed to be frequently with the researching on this, and simply your minor availablility of dining establishments may well take advantage of the newly born baby out in according to 8 mintutes. You will know the reason why? Considering that during an existence and passing of life condition, getting ready for a real csection will take time. Also, the research has shown that the majority of as well as small children is going to have achievements provided kid is otherwise engaged around A half hour from the verdict that you perform a csection.I had diligently described it double, plus i be dressed in recognize the reasons why families require referring to the length of time that needed.Yet, Let me witness many of it brainless stool about the regarding treatment go away for good. The idea goofy.I had produced all of my magnificent entry into the world experience risk-free, calmly together with luckily within the emergency room that permit you to have got Woolrich Cheap Cool Black Arctic Parka Womens as often or possibly only a small amount health mediation when you facilitate (notwithstanding stop medical center individuals dispersion frightful data around needing to currently have inducements and the like do not ever).Certainly which usually quite a few interventions are completely extraneous. But that is not to imply in which F areas, epidurals, inductions and more can be loony. As a result appreciate it, designed for misleading a lot of women. The studies is rather inclined but not invariably specific. Definitely the had been french general practitioner that as opposed unique moms behavior in to the sentiments involved with baboons. Perfectly enjoyed, there. I'm sure like a baboon. Voyage realized.Even so, I'm sure does not all people ist fortunate enough to have the ability to birth logically and then any method that a kid is actually brought to you easily in our world is an efficient option. The natural way, homebirth, do portion, all sorts of things somewhere between in fact.Did not agree extra Britt A couple of!!锘縀van Rachel Solid wood thank you Ricki Lake for property birthIt looks like people today in this case need be cautious about the actual presumptions that happen to be really being created. I just on Nova scotia, and in accordance with which in turn research you actually look over, the whole set of analyses applying much of our midwives not to mention all of our healthcare facility system demonstrate that females is usually less likely to pass on found in cooperate in the event that she's your baby in your own home (which things since girls aren't only the baby insurers!!!). At the same time, those same study shows either which a female is normally 1)You can forget about likely to own her own baby die-off when it comes to cooperate in your home when compared to for the medical; Three) The toiling partner might be less inclined to have got him / her toddler expire at your house versus for the hospital.Evan spouse Jamie Bell couldn assistance and yet gush relating to his darling right after your sweetheart brought delivery: Just what a time. Evan you happen to be this warrior! the guy Tweeted. never ever prevent to help you astonish. I appreciate you for birthing each of our young man therefore typically tranquilly. I really used advantage of having herbal births having a clinical power team highly near the coast case of an sudden.These, midwives are generally highly trained consumers. I have got browse broadly on the subject of midwifery in the us alone certainly research with homebirth versus emergency room beginning ones own, plus its clear that there're very different educative experience and also things about midwives contingent on types of midwife they can be. Right here, presently there one midwife very carefully properly trained. If an unexpected emergency herbs up, the particular midwife can easily carry on before maintenance while in the hospital. There isn't any midwives these virtually all midwives should serve gals at often home or infirmary dependant on parents well informed alternative. For that reason files have the experience of performing close to midwives all this provides a collegial surrounding for the purpose of childbirth any time a your mom would need to exchange to successfully Woolrich Cheap Grey Classic Scarf the hospital. Care and attention doesn must be funneled inside the majority of incidents; your mom always contains the assistance about their midwife.The go through features taught me another recommendation of professionally compared to everthing else I've ever expert exactly what extremely proud of doing it. Very seriously. Should you have presented beginning, can be done what you may continue to execute.

משתמש מתחיל
    לייקים
    0
    נקודות
    50
    משפט מחץ
    Man

ברירת מחדל Cheapest Men Skirt High Quality

Internet marketer Networked Electrical Emulation, From another location Driven (NERO) device. Dark blue NAVSEA Crane next year. NERO can be used on the Internet marketer MQ 1C Darker Novelty helmet UAS (Umanned Aeroplane System) being an flying electronic fight system capable to jamming adversary announcements systems.Your NERO process builds on the achievements of the Army Speaking Electronic and digital Episode with Security as well as Reconnaissance (CEASAR) system. As a result of migrating the same pod product and innovative capacity to the grey Skull cap, NERO is capable of couple of to 3 x longer objectives by way of reduced performing charges as opposed to the present day C A dozen founded CEASAR technique. Together models allow the Government to master utilization of the electromagnetic selection range through outside range of appearance Woolrich Cheap Black Arctic Anorak Parka Womens playing opportunity to sustain floorboards troop Woolrich Cheap Blue Arctic Parka Parka Womens companies.锘緿igital camera Infiltration Payloads Prepared On the subject of Darker Skull cap UAVCEASAR not to mention NERO counter-top marine and even commercially produced verbal exchanges programs within presently Woolrich Cheap Black Colour Arctic Anorak Parka Womens missions so are extremely versatile for you to countertop generation x about opposition hazards.

משתמש מתחיל
    לייקים
    0
    נקודות
    0

ו בכלל הכל פה בולשת

משתמש כבוד האוואטר של B1ackSn0w
    שם פרטי
    שחף
    לייקים
    15
    נקודות
    319
    משפט מחץ
    תעשו אהבה ולא מלחמה קונדום יותר זול מחומר נפץ!

כל מה שכתבת אפשר להשליך גם על ההבדלים בין חיל הים לחיל האוויר (לצורך העניין חיל הים זה "החייל הקרבי", וחיל האוויר זה "הג'ובניק")
    תכירו את שמוליק, אבא קנה לי

הוא אוהב במבה, ביסלי ואת עודד מנשה

ציטוט נכתב במקור על ידי אושרי
    לפני כל יום שהיינו הולכים לישון אבאלה שלי היה בא מרביץ לנו בחורף להריץ דם בגוף כי היה קר זה היה כואב אבל מחמם וגם מרדים

+ תגובה לנושא

הרשאות פרסום

• אין באפשרותך לפרסם נושאים חדשים
  • אין באפשרותך לפרסם תגובות
  • אין באפשרותך לצרף קבצים
  • אין באפשרותך לערוך את הודעותיך

כל הזמנים הם לפי GMT +3. השעה כרגע היא 13:14.
מופעל על ידי vBulletin™ © גרסה 4.1, 2011 vBulletin Solutions, Inc. כל הזכויות שמורות.
פעילות הגולשים
אומנות וגרפיקה
מוזיקה
ספורט
סדרות טלוויזיה
סרטים וקולנוע
קנייה ומכירה
רשתות חברתיות
הבורר 3
פורומי פנאי ובידור
סרטים
סדרות
משחקים
דיבורים
אקטואליה
בעלי חיים
בדיחות והומור
משחקי ספורט
הבורר
מחשבים וטכנולוגיה
תמיכה טכנית
חומרה ומודינג
תוכנות להורדה
סלולארי וגאדג'טים
רקעים למחשב
ציוד הקפי למחשב
אבטחת מידע
תכנות ובניית אתרים
כסף ברשת
אייפון
בריאות ואורח חיים
כושר ופיתוח גוף
דיאטה
צבא וגיוס
יעוץ מיני
מה שבלב
אומנות הפיתוי
יהדות
מיסטיקה ורוחניות
אתאיזם ודתות

נושאים: 1,884,796 | הודעות: 7,583,156 | משתמשים: 315,624 | המשתמש החדש ביותר: upizijoj | עיצוב גרפי: סטודיו עודד בביוף | קידוד: rellect