קהילות פורומים, הורדות, יעוץ ותמיכה

אשכולות דומים

1. אני צריך עזרה קטנה מכל הרוסים שבפורום
    על ידי FantoM בפורום דיבורים
    תגובות: 4
    הודעה אחרונה: 24-03-2006, 12:20
  2. למה לדתיים אסור להביא ביד ???????
    על ידי OrP בפורום יהדות
    תגובות: 10
    הודעה אחרונה: 12-03-2006, 20:34
  3. בבקשה שהצדיק שבפורום יתעורר!!!
    על ידי MuLtI-FoCaL בפורום Lineage II
    תגובות: 2
    הודעה אחרונה: 11-03-2006, 23:38
  4. שימו לבב !! כולם להכנססס במיוחד החדשים שבפורום
    על ידי Paradise בפורום עשינו עסק - ארכיון
    תגובות: 1
    הודעה אחרונה: 08-01-2006, 16:56
  5. בואו ניפתח קלאן רק לכל מי שבפורום
    על ידי Shoker בפורום תמיכה טכנית במשחקים
    תגובות: 16
    הודעה אחרונה: 30-10-2005, 23:25
+ תגובה לנושא
עמוד 2 מתוך 3 << ראשון 123 אחרון >>
מציג תוצאות 16 עד 30 מתוך 36

לדתיים הרציונאלים שבפורום - עמוד 2

הרב האשכנזי הראשי של אטרף
    שם פרטי
    דניאל
    לייקים
    229
    נקודות
    328

התשובה שלי היא שאני משתדל שלא לעסוק בדברים שאין להם שום השפעה על החיים שלי. באופן כללי אני יכול להגיד שבנושאים האלה (כולל גם סיאנס העלאה באוב וכו') אני מתחבר הרבה יותר להסבריו של הרמב"ם שאותם ודאי אתה כבר מכיר. למי שקורא ולא יודע, לשיטת הרמב"ם שדים ורוחות שמסופר עליהם בגמרא הם משלים, חלומות או הגזמות ולא קיימים. באשר להעלאה באוב הרמב"ם אומר שהתורה אסרה לפנות לדברים כאלה כיוון שלא ראוי שעם ישראל יאמין בשטויות כאלה שאין בהם שמץ של אמת. האמת היא שהרמבם הוא לא חלוץ בעניין וגם האבן עזרא שחי עוד לפניו הלך בגישה הזאת. כמובן במהצד השני לא חסרים גדולי ישראל כמו הרמבן והאבראבנל שאני לא מזלזל בהסברים שלהם, אבל מכיוון שאין שום נפקא מינה הלכתית לדברים והלב הולך אחרי הרמב"ם אני נאלץ לדחוק אותם הצידה לפחות הפעם

2. קישורים ממומנים

משתמש מתקדם האוואטר של moshe7007
    שם פרטי
    משה
    לייקים
    63
    נקודות
    74
    משפט מחץ
    "החכמה - אבידת המאמין, צריך שיבקשנה אפילו בדברי הכופרים." (ר' שלמה אבן גבירול)

ציטוט נכתב במקור על ידי Daniel צפיה בהודעה
    התשובה שלי היא שאני משתדל שלא לעסוק בדברים שאין להם שום השפעה על החיים שלי. באופן כללי אני יכול להגיד שבנושאים האלה (כולל גם סיאנס העלאה באוב וכו') אני מתחבר הרבה יותר להסבריו של הרמב"ם שאותם ודאי אתה כבר מכיר. למי שקורא ולא יודע, לשיטת הרמב"ם שדים ורוחות שמסופר עליהם בגמרא הם משלים, חלומות או הגזמות ולא קיימים. באשר להעלאה באוב הרמב"ם אומר שהתורה אסרה לפנות לדברים כאלה כיוון שלא ראוי שעם ישראל יאמין בשטויות כאלה שאין בהם שמץ של אמת. האמת היא שהרמבם הוא לא חלוץ בעניין וגם האבן עזרא שחי עוד לפניו הלך בגישה הזאת. כמובן במהצד השני לא חסרים גדולי ישראל כמו הרמבן והאבראבנל שאני לא מזלזל בהסברים שלהם, אבל מכיוון שאין שום נפקא מינה הלכתית לדברים והלב הולך אחרי הרמב"ם אני נאלץ לדחוק אותם הצידה לפחות הפעם
    אוקיי. חיכיתי לתגובה כזו.
    בוא ניקח לדוגמה את המקובל ר' יהודה פתיה. יש לו ספר בשם "מנחת יהודה - הרוחות מספרות". בספר הזה הוא מעיד שהוא דיבר עם שדים בעצמו, הוציא דיבוקים מאנשים וכו'.
    האם הוא משקר? או הוזה? כי אין אפשרות אחרת. לא מדובר בדברים תאורתים בלבד, אלא הוא מעיד שהוא ממש פגש ודיבר עם שדים.

אני יודע שקצת קשה לענות על זה אבל תנסה להיות כנה ואל תתחמק.

קרדיט לי

"אם חפץ אתה בשלוות נפש ובאושר - האמן, אם נוהה אתה אחרי האמת - חקור..."
    פרידריך ניטשה.

מורחקים
    שם פרטי
    ישראל
    לייקים
    644
    נקודות
    558
    פוסטים בבלוג
    3

ציטוט נכתב במקור על ידי XsonicX צפיה בהודעה
    א. השאלה אינה מטומטמת, ההקשר של השאלה לאתאיזם או דת מטומטמת כך שאינך צריך להיות מופתע כלכך מהשאלה הלא קשורה שלי, לכאורה.

ב. תשתדל להימנע מקפיצה מהירה מידי למסקנות שגויות.

ג. בינתיים אתה משחק לא רע את תפקיד הפוליטיקאי ממולח השפתיים, בכל מקרה, לאסור על הגולשים מלהשתמש באמירות פופוליסטיות (לא שהשתמשתי או שמותר לך לאסור על כך אבל נזרום איתך) בפורום אתאיזם זהו איסור לא הגיוני, הפורום הזה במהותו הינו פופוליסטי בלבד, אין בו שום יכולת להגיע לתשובה נכונה אחת האם קיים או לא קיים אל כלשהו או האם דת הינה נכונה או לא עקב כך שכל אדם תופס דת או אל כראות עיניו (משמע נושא אינדיבדואלי לחלוטין וכל ניסיון לדון על אמיתותו הינו חסר כיוון), אין כזה דבר נכון או לא נכון בנושא זה. הפורום הזה תכלס מיותר אבל אנו אוהבים פלצנות חסרת תוכן אז למה לא, טוב שזה פורום שעונה על ההתמכרות שלנו לפלצנות ולא משהו אחר.

אז רוחות ושדים אפשר לראות בטלוויזיה, במחשב, בתמונות, בחלומות, בפלאפונים, כך שאני לא מבין מה משה רוצה.
    א. שוב, כמו שמשה כבר ענה לך השאלה מאוד קשורה לדת, אולי לא לתאולוגיה אבל כן לדת, ישנם הרבה מקורות ביהדות שנראה מהם לכאורה לפחות שהם תומכים בקיומם של ישים אלו.

בנוסף, יש מקום נרחב לדון באם הם קיימים, למה? אם אנו מניחים שיצירתו של היקום נובעת ממקור תבוני יש מקום לשאלות של תכלית ומטרה של אותם ישים, ואולי אם לא נהיה מסופקים יש מקום לפקפק בהנחה הראשונית, מה שמחזיר אותנו לפולמוס התאולוגי...

ב. אני אשתדל.

אני כן חושב שתגובות כמו שלך הזמינו את המסקנה שלי. ועוד אני חושב שלמען שלכולנו יהיה נעים ובהיר להשתתף בדיון עדיף פשוט לכתוב דברים בצורה ברורה וחלקה, לשם מה רמזים?

ג. אני לא משחק שום תפקיד, ואני כן אשתדל לשמור על הסדר למען כולנו, בחייך סוניק שאתה אמור להבין מה אני רוצה...

ואני לא יודע מה הקשר בין דיון גם כשהוא לא למטרת מסקנות ושינוי דעות אלא רק לשם ההנאה שאנו מפיקים מן הדיון או מבירור דעתנו וחידודה שהוא גורם לנו לעתים לבין פופוליזם. אני חושב שאנחנו מעדיפים דיון מעמיק, ישר ואינטלקטואלי על פני אמירות קלילות ופופוליסטיות.

ד. את מה שאתה טוען שאפשר לראות שדים יכולת לכתוב בהודעה הראשונה שלך ולחסוך את כל ההתפלמסות הזו, הלא כן?

לגופו של עניין אתה בעצם אומר שהטיעון אודות קיומם של הישים הללו הוא אמפירי לחלוטין, אתה גם טוען למקורות מידע הנגישים לכל (אולי תקשר אותנו למקור אחד לשם הדגמה?). זה נכון שיש הרבה עדויות על כך, ושהנטייה של הממסד המדעי היא להעביר את כל אותם אירועים תהליך של רציונליזציה, יש לבדוק את כל (או לפחות מדגם) המקרים ולבדוק מה מידת המהימנות שלהם ומה בדיוק קרה שם.

בנוסף, במיוחד כשמדברים על הנושא מבחינת הדת, יש צורך להבהיר על מה אנחנו בעצם מדברים? רוחות, שדים, שרפים, מלאכים, מזיקים, ויש עוד רשימה ארוכה. אולי השאלה היא על מטפיזיקה בכלל (לא נראה לי)? צריך לדעת באמת על מה מדברים בהקשר לדת.

ציטוט נכתב במקור על ידי moshe7007 צפיה בהודעה
    בוא ניקח לדוגמה את המקובל ר' יהודה פתיה. יש לו ספר בשם "מנחת יהודה - הרוחות מספרות". בספר הזה הוא מעיד שהוא דיבר עם שדים בעצמו, הוציא דיבוקים מאנשים וכו'.
    האם הוא משקר? או הוזה? כי אין אפשרות אחרת. לא מדובר בדברים תאורתים בלבד, אלא הוא מעיד שהוא ממש פגש ודיבר עם שדים.

אני כל-כך מחכה לזמן שיתפנה לי להגיב כראוי לאשכול הזה....

אבל בינתיים תעיין בתחילת התגובה שלי, בגלל שבאמת יש צורך להגדיר את אלו מקורות אנו באים לחקור? אתה מביא כאן מקור מר' יהודה פתיה, לא ממש שמעתי עליו ובוודאי שהוא לא יכול לשמש נציג בלתי מעורער של היהדות. בלי שום בעיה אני מוכן להגיד לך שהוא הזה, דמיין ו/או סמך על שמועות. כך שיותר כדאי למקד את הדיון במקורות משמעותיים יותר מבחינה דתית.

שבוע טוב.

שם פרטי
    משה
    לייקים
    63
    נקודות
    74
    משפט מחץ

ציטוט נכתב במקור על ידי ישראל צפיה בהודעה
    אני כל-כך מחכה לזמן שיתפנה לי להגיב כראוי לאשכול הזה....

אבל בינתיים תעיין בתחילת התגובה שלי, בגלל שבאמת יש צורך להגדיר את אלו מקורות אנו באים לחקור? אתה מביא כאן מקור מר' יהודה פתיה, לא ממש שמעתי עליו ובוודאי שהוא לא יכול לשמש נציג בלתי מעורער של היהדות. בלי שום בעיה אני מוכן להגיד לך שהוא הזה, דמיין ו/או סמך על שמועות. כך שיותר כדאי למקד את הדיון במקורות משמעותיים יותר מבחינה דתית.

שבוע טוב.
    גם אני מחכה לתגובה שלך.
    אני מדבר על שדים ורוחות. רוחות הכוונה לנשמות של בני אדם שמתו שמשוטטות בעולם שלנו.
    מזיקים לפי הבנתי זה לא ישות אלא קטגוריה, ששדים כלולים בה.
    מלאכים ושרפים אני מעדיף שלא להיכנס לנושא.
    ד"א ממש הופתעתי לקרוא שאתה לא מכיר את ר' יהודה פתיה.
    הנה הערך שלו בויקיפדיה:
    http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%99%...AA%D7%99%D7%94
    אני ממליץ לקרוא גם בקישורים החיצוניים.

קרדיט לי

פרידריך ניטשה.

מורחקים
    שם פרטי
    ישראל
    לייקים
    644
    נקודות
    558
    פוסטים בבלוג
    3

גם אני מחכה לתגובה שלך.
    אני מדבר על שדים ורוחות. רוחות הכוונה לנשמות של בני אדם שמתו שמשוטטות בעולם שלנו.
    מזיקים לפי הבנתי זה לא ישות אלא קטגוריה, ששדים כלולים בה.
    מלאכים ושרפים אני מעדיף שלא להיכנס לנושא.
    ד"א ממש הופתעתי לקרוא שאתה לא מכיר את ר' יהודה פתיה.
    הנה הערך שלו בויקיפדיה:
    http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%99%...AA%D7%99%D7%94
    אני ממליץ לקרוא גם בקישורים החיצוניים.
    הדגשתי לא 'ממש' שמעתי עליו, שמעתי את שמו אבל לא ממש בדקתי לראות מתי חי ומה פעל...

בכל אופן תמיד עדיף קודם להתעסק במקורות מן התלמוד, אבל נחכה שיהיה לי זמן.

משתמש משקיע
    שם פרטי
    הקיפוד העוקץ
    לייקים
    455
    נקודות
    7
    משפט מחץ
    קח נקודה למחשבה: .

א. שוב, כמו שמשה כבר ענה לך השאלה מאוד קשורה לדת, אולי לא לתאולוגיה אבל כן לדת, ישנם הרבה מקורות ביהדות שנראה מהם לכאורה לפחות שהם תומכים בקיומם של ישים אלו.
    כן, ההקשר של השאלה של משה לדיון תאולוגי הוא מטומטם ומהווה לא יותר מעוד קרש קפיצה לטיעונים אתאיסטים לא אובייקטיביים.
    אם אכן השאלה של משה נשאלה בצורה תמימה וכנה לחלוטין, עליו יהיה לשאול עוד המון שאלות לפני שיוכל לשאול על קיומם של שדים. מה עם בני האלים שמתוארים מספר פעמים ביהדות? (ושחלק טוענים כי יש ממצאים ארכאולוגים) מה עם אנשים המתוארים ביהדות? מי אמר שאנשים הם יצורים שקיימים בכלל? הרי אם האדם אינו באמת קיים, אין לנו נקודת מוצא להשוות את השדים אליה ולצאת מנקודת הנחה שמדובר ב-"שדים".

אני כן חושב שתגובות כמו שלך הזמינו את המסקנה שלי. ועוד אני חושב שלמען שלכולנו יהיה נעים ובהיר להשתתף בדיון עדיף פשוט לכתוב דברים בצורה ברורה וחלקה, לשם מה רמזים?
    לשם הגברת הפעילות בחלק שהאדם הממוצע לדעתי הכי מזניח תפעולית - השכל שלו.
    מראש אני אומר לך שבדיונים הבאים אל תצפה ממני להסברים חלקים, בשביל זה יש את משה, כל הפאנצ' זה לא להינעל על טיעון "הגיוני" אלא לחשוב בגדול (להבדיל מחשיבה על-פי נוסחאות מתמטיות לצורך העניין).

את מה שאתה טוען שאפשר לראות שדים יכולת לכתוב בהודעה הראשונה שלך ולחסוך את כל ההתפלמסות הזו, הלא כן?
    לא בפורום תאולוגיה ודתות.
    נערך לאחרונה על ידי XsonicX; 13-10-2012 בשעה 22:04.

שם פרטי
    משה
    לייקים
    63
    נקודות
    74
    משפט מחץ

כן, ההקשר של השאלה של משה לדיון תאולוגי הוא מטומטם ומהווה לא יותר מעוד קרש קפיצה לטיעונים אתאיסטים לא אובייקטיביים.
    אם אכן השאלה של משה נשאלה בצורה תמימה וכנה לחלוטין, עליו יהיה לשאול עוד המון שאלות לפני שיוכל לשאול על קיומם של שדים. מה עם בני האלים שמתוארים מספר פעמים ביהדות? (ושחלק טוענים כי יש ממצאים ארכאולוגים) מה עם אנשים המתוארים ביהדות? מי אמר שאנשים הם יצורים שקיימים בכלל? הרי אם האדם אינו באמת קיים, אין לנו נקודת מוצא להשוות את השדים אליה ולצאת מנקודת הנחה שמדובר ב-"שדים".
    שאלתי את השאלה שלי כדי לראות מי מאמין בשדים ורוחות והאם יש מישהו בפורום שלא מאמין בהם, ואם יש כזה מישהו לראות איך הוא מתמודד עם מקורות שסותרים אותו.
    אתה חשבת שאני בא להתווכח עם אלה שכן מאמינים, ושאני הולך לכתוב טיעונים אתאיסטים. אבל לא.
    אני מתכוון לדון עם אלה שלא מאמינים. לכן השאלה היתה מופנת במיוחד לדניאל וישראל, שחשבתי שהם לא יאמינו בקיום שדים ורוחות, והם באמת לא מאמינים לפי מה שהבנתי מהם עד עכשיו.
    ואני שואל דווקא על הנושא של שדים ורוחות כי זה מה שמעניין אותי. יש לך בעיה גם עם זה?

קרדיט לי

פרידריך ניטשה.

משתמש משקיע
    שם פרטי
    הקיפוד העוקץ
    לייקים
    455
    נקודות
    7
    משפט מחץ

שאלתי את השאלה שלי כדי לראות מי מאמין בשדים ורוחות והאם יש מישהו בפורום שלא מאמין בהם, ואם יש כזה מישהו לראות איך הוא מתמודד עם מקורות שסותרים אותו.
    אתה חשבת שאני בא להתווכח עם אלה שכן מאמינים, ושאני הולך לכתוב טיעונים אתאיסטים. אבל לא.
    אני מתכוון לדון עם אלה שלא מאמינים. לכן השאלה היתה מופנת במיוחד לדניאל וישראל, שחשבתי שהם לא יאמינו בקיום שדים ורוחות, והם באמת לא מאמינים לפי מה שהבנתי מהם עד עכשיו.
    ואני שואל דווקא על הנושא של שדים ורוחות כי זה מה שמעניין אותי. יש לך בעיה גם עם זה?
    אז פנה לפורום דיבורים אם כל מה שאתה רוצה לדעת זה מי מאמין בשדים/האם הם קיימים ללא נגיעה בדת.
    מה אתה עושה פה?

שמע אין לי בעיה עם השטויות שלך, יש לי בעיה שילדים בני 14 קוראים את הבולשיט הזה ומקשרים אותו לדברים אחרים, תבין, מתוך אכפתיות בריאה... לא שאני באמת מתכוון להילחם למענם בעניין הזה.
    נערך לאחרונה על ידי XsonicX; 13-10-2012 בשעה 22:37.

שם פרטי
    משה
    לייקים
    63
    נקודות
    74
    משפט מחץ

אז פנה לפורום דיבורים אם כל מה שאתה רוצה לדעת זה מי מאמין בשדים/האם הם קיימים ללא נגיעה בדת.
    מה אתה עושה פה?
    לשאול מי מאמין ומי לא זה רק השלב הראשון. זה לא המטרה שלי.
    המטרה היא להקשות על דתיים שלא מאמינים ממקורות ביהדות שסותרים אותם או מעדויות של רבנים וכו'.

קרדיט לי

פרידריך ניטשה.

משתמש משקיע
    שם פרטי
    הקיפוד העוקץ
    לייקים
    455
    נקודות
    7
    משפט מחץ

לשאול מי מאמין ומי לא זה רק השלב הראשון. זה לא המטרה שלי.
    המטרה היא להקשות על דתיים שלא מאמינים ממקורות ביהדות שסותרים אותם או מעדויות של רבנים וכו'.
    מהחתימה שלך:
    פרידריך ניטשה.
    אז למעשה אתה בסך הכל רוצה להפר את שלוות נפשם ואושרם של אנשים אחרים?
    תתבייש לך.. לך לחקור במקום להציק לאחרים.
    נערך לאחרונה על ידי XsonicX; 13-10-2012 בשעה 23:06.

שם פרטי
    משה
    לייקים
    63
    נקודות
    74
    משפט מחץ

מהחתימה שלך:

אז למעשה אתה בסך הכל רוצה להפר את שלוות נפשם ואושרם של אנשים אחרים?
    תתבייש לך.. לך לחקור במקום להציק לאחרים.
    אני לא מנסה בנושא הזה לגרום לאנשים להפסיק להאמין. (למרות שבנושאים אחרים אפשר לומר כך)
    אתה יכול לקרוא לדיון הזה ממש (שכמעט לא התחיל מבחינתי) מחקר, שבו אני לומד כיצד אדם דתי שמחוייב למקורות ומעריך רבנים יכול לסבור ששדים ורוחות לא קיימים במציאות.

קרדיט לי

פרידריך ניטשה.

הרב האשכנזי הראשי של אטרף
    שם פרטי
    דניאל
    לייקים
    229
    נקודות
    328

התשובה היא שעם כמה שקשה לי להאמין שיש שדים ורוחות, הרבה יותר קשה לי להאמין שמישהו פגש\דיבר איתן במאה ה19-20.
    או שהוא התכוון שזה בחלום או שהיה חם מאוד בעיראק באותה תקופה.

שם פרטי
    משה
    לייקים
    63
    נקודות
    74
    משפט מחץ

ציטוט נכתב במקור על ידי Daniel צפיה בהודעה
    התשובה היא שעם כמה שקשה לי להאמין שיש שדים ורוחות, הרבה יותר קשה לי להאמין שמישהו פגש\דיבר איתן במאה ה19-20.
    או שהוא התכוון שזה בחלום או שהיה חם מאוד בעיראק באותה תקופה.
    אני רוצה שתגיד את זה בפה מלא חחחח...

ודאי שלא מדובר בחלום, הוא מספר סיפורים שקרו לו אישית במציאות, יש לו שם סדר שלם להוצאת דיבוקים מאנשים, גירושי שדים וכו'.
    איך זה הגיוני אם לא קיימים שדים? הוא הזה?

קרדיט לי

פרידריך ניטשה.

מורחקים
    שם פרטי
    ישראל
    לייקים
    644
    נקודות
    558
    פוסטים בבלוג
    3

סופסוף התפנה לי קצת זמן לכתוב על הנושא...

ובכן, אקדים ואומר שאין לי דעה אישית ברורה בנושא, יש לי כיווני מחשבה אבל דעה סופית מוחלטת וברורה עדיין אין לי, אם כי אני דיי סקפטי.

אני אנסה להראות שלפחות ניתן לחשוב על קיומם של ישים אלו כאפשרי.

א. אמנם אנו רגילים להאמין רק למה שראינו בחוש, אך הרגל זה אין בכוחו לשלול מה שלא ראינו או מה שטרם ראינו. ובלשון חכמים: "לא ראינו אינה ראיה".

כמו כן, בעינינו ראינו דברים שבעבר חשבום כבלתי אפשריים.

ב. עקרונית, לדעתי, אין מניעה מלהאמין בקוסמים, במכשפים או בשדים ורוחות.

וכעת, למען הדיון ברצוני לטעון שמעבר לכך שאני חושב שקיומן של ישים אלו אפשרי הוא אף סביר אפריורי.

נימוקיי:

1. קיימות עדויות של חכמים (מהתלמוד) בנושא זה ושל אנשים מתרבויות לא מערביות. חלקם מעידים על מפגש אישי ואף על קיום אינטראקציה עם כנופיית השדים ו\או המזיקים.

האם עלי לדחות עדויות אלו בגלל שלא ראיתי את הדברים בעיני? להיפך, אם אכן הדבר סביר או לפחות אפשרי אזי לכאורה הגיוני להאמין לעדויות אלו.

התרבות שלנו אמנם מכחישה תופעות כאלה (עושה להן רציונליזציה כשהן מופיעות) מסיבות מאוד ברורות. תופעות אלו נתפסות כעדות לרוחניות כלשהי שקיימת בעולם, רעיון שאינו חביב במיוחד על יושביו (לפחות המערביים) בהווה.

לדעתי, הרמב"ם ואלו שנמשכו אחריו הכחישו זאת גם-כן בעיקר בגלל היותם מושפעים מחכמה יוונית שהיא אבי אבות האמונה הזאת שחשבו שהיא מדע בלתי מעורער. כיום אנו כבר יודעים מה מידת האמפיריות שלה אף במדדים מדעיים.

2. 'חוקי הטבע' דהיינו הפעולות הטבעיות שאנו רואים לעינינו מתפרשים אצלנו בתור חוקים ברורים, אבל אולי הם ניסים גלויים?

דוגמאות:

א. המציאות של נפילת אבן לקרקע בגלל כוח המשיכה הנה תיאור ולא סיבה. אם נחפש את הסיבה לאירוע הרי שאנו צריכים לדון על 'כוח המשיכה' ולא על 'חוק המשיכה'. אולם את הכוח כשלעצמו לא ראה איש מעולם, רק ראינו את פעולתו ותוצאותיו (האם מישהו ראה גרביטונים באופן ישיר?). באותה מידה זוהי יכולה גם להיות פעולתם הסמויה של שדים או מלאכי מרום.

בשביל להימלט מהרכיב הלא-אמפירי הזה של המדע, נוקטים פילוסופים רבים בדעה שהתיאוריה המדעית אינה אלא כלי יעיל לארגון מכלול של עובדות, ולא טענה על המציאות. אותו דבר לגבי ישים תאורטיים שאינם אלא פיקציות נוחות לתיאור המדעי.

אולם לפי שיטה זו הבעיה רק מתחדדת. שהרי בכל זאת עלינו לבחון מהי הסיבה האמתית לכל ההתרחשויות הפיסיקליות. זוהי, אם-כן, כפירה בעיקרון הסיבתיות.

ב. דוגמה נוספת היא החוק השני של התרמודינמיקה. חוק זה מתאר וקובע שכל מבנה נוטה להתפורר עם הזמן (או בצורה מדויקת: ככל שחולף הזמן, כל מערכת נוטה לעבור למצב פחות מסודר).

מהו הגורם לתופעה זו? לדעתי אפשר להניח כי זהו השד המוזכר בגמרא (מסכת בבא קמא תחילת פרק שני) בשם: "שאייה" ("שאייה יוכת שער"). שאם לא כן הרי שהחוק הזה מתרחש בלא סיבה (ותיאור מתמטי כמובן אינו סיבה).

בגמרא מוזכר גם שד נוסף מאותה משפחה שהוא הגורם לכך שבימי הלימוד הציבוריים בערבי החגים ('יומי דכלה') ישנו דוחק הגורם להתבלות המכנסיים (כי כסלא לעוגיא, ברכות ו,א ועוד).

ג. נעבור כעת לדוגמת הפסיכולוגיה. עלינו לשאול את עצמינו מדוע קיימת תחושת הדוחק ב'יומי דכלה'. חז"ל מספרים לנו שהיא נובעת מאותם גנגסטרים שמסתתרים בינינו שתוארו לעיל. האלטרנטיבה: לתאר את אופן ההתרחשות הפסיכולוגית העלולה לגרום לאדם לחוש את אותה תחושה. אולם כמו שכבר כתבנו תיאור אינו סיבה.

אותו דבר לגבי פחד בלילה. אנו רגילים לחשוב את מקורו מאותו תיאור פסיכולוגי המתאר את היווצרות הפחד בלילה ובחשכה, אולם תיאור זה אינו עונה על עיקרון הסיבתיות. לדעתי, אלו רק השדים והמזיקים.

נחזור על העיקרון המנחה: לכל התופעות אנו מספקים תיאורים מדעיים ולא הסברים סיבתיים, אולם עיקרון הסיבתיות מחייב אותנו לחפש סיבות. סיבות אלו אינן חוקי הטבע שאינם אלא תיאור שלנו למציאות, סיבה צריכה להיות 'יש', כלומר יצורים קיימים כלשהם שמתווכים בין עצמים באינטראקציה גרביטציונית, או שמשרים עלינו פחד בלילה (ובעיקר במקומות חשוכים, אפלים ועתיקים (חורבא, דברא ועוד)) ודוחק ב'יומי דכלה'.

יצורים אלו אינם נגישים כרגע (ואולי אף-פעם) לכלי המידע שבידנו וניתן לכנותם 'שדים' או 'מזיקים'.
    נערך לאחרונה על ידי ישראל; 19-10-2012 בשעה 11:03.

שם פרטי
    משה
    לייקים
    63
    נקודות
    74
    משפט מחץ

ציטוט נכתב במקור על ידי ישראל צפיה בהודעה
    סופסוף התפנה לי קצת זמן לכתוב על הנושא...

ובכן, אקדים ואומר שאין לי דעה אישית ברורה בנושא, יש לי כיווני מחשבה אבל דעה סופית מוחלטת וברורה עדיין אין לי, אם כי אני דיי סקפטי.

אני אנסה להראות שלפחות ניתן לחשוב על קיומם של ישים אלו כאפשרי.

א. אמנם אנו רגילים להאמין רק למה שראינו בחוש, אך הרגל זה אין בכוחו לשלול מה שלא ראינו או מה שטרם ראינו. ובלשון חכמים: "לא ראינו אינה ראיה".

כמו כן, בעינינו ראינו דברים שבעבר חשבום כבלתי אפשריים.

ב. עקרונית, לדעתי, אין מניעה מלהאמין בקוסמים, במכשפים או בשדים ורוחות.

וכעת, למען הדיון ברצוני לטעון שמעבר לכך שאני חושב שקיומן של ישים אלו אפשרי הוא אף סביר אפריורי.

נימוקיי:

1. קיימות עדויות של חכמים (מהתלמוד) בנושא זה ושל אנשים מתרבויות לא מערביות. חלקם מעידים על מפגש אישי ואף על קיום אינטראקציה עם כנופיית השדים ו\או המזיקים.

האם עלי לדחות עדויות אלו בגלל שלא ראיתי את הדברים בעיני? להיפך, אם אכן הדבר סביר או לפחות אפשרי אזי לכאורה הגיוני להאמין לעדויות אלו.

התרבות שלנו אמנם מכחישה תופעות כאלה (עושה להן רציונליזציה כשהן מופיעות) מסיבות מאוד ברורות. תופעות אלו נתפסות כעדות לרוחניות כלשהי שקיימת בעולם, רעיון שאינו חביב במיוחד על יושביו (לפחות המערביים) בהווה.

לדעתי, הרמב"ם ואלו שנמשכו אחריו הכחישו זאת גם-כן בעיקר בגלל היותם מושפעים מחכמה יוונית שהיא אבי אבות האמונה הזאת שחשבו שהיא מדע בלתי מעורער. כיום אנו כבר יודעים מה מידת האמפיריות שלה אף במדדים מדעיים.

2. 'חוקי הטבע' דהיינו הפעולות הטבעיות שאנו רואים לעינינו מתפרשים אצלנו בתור חוקים ברורים, אבל אולי הם ניסים גלויים?

דוגמאות:

א. המציאות של נפילת אבן לקרקע בגלל כוח המשיכה הנה תיאור ולא סיבה. אם נחפש את הסיבה לאירוע הרי שאנו צריכים לדון על 'כוח המשיכה' ולא על 'חוק המשיכה'. אולם את הכוח כשלעצמו לא ראה איש מעולם, רק ראינו את פעולתו ותוצאותיו (האם מישהו ראה גרביטונים באופן ישיר?). באותה מידה זוהי יכולה גם להיות פעולתם הסמויה של שדים או מלאכי מרום.

בשביל להימלט מהרכיב הלא-אמפירי הזה של המדע, נוקטים פילוסופים רבים בדעה שהתיאוריה המדעית אינה אלא כלי יעיל לארגון מכלול של עובדות, ולא טענה על המציאות. אותו דבר לגבי ישים תאורטיים שאינם אלא פיקציות נוחות לתיאור המדעי.

אולם לפי שיטה זו הבעיה רק מתחדדת. שהרי בכל זאת עלינו לבחון מהי הסיבה האמתית לכל ההתרחשויות הפיסיקליות. זוהי, אם-כן, כפירה בעיקרון הסיבתיות.

ב. דוגמה נוספת היא החוק השני של התרמודינמיקה. חוק זה מתאר וקובע שכל מבנה נוטה להתפורר עם הזמן (או בצורה מדויקת: ככל שחולף הזמן, כל מערכת נוטה לעבור למצב פחות מסודר).

מהו הגורם לתופעה זו? לדעתי אפשר להניח כי זהו השד המוזכר בגמרא (מסכת בבא קמא תחילת פרק שני) בשם: "שאייה" ("שאייה יוכת שער"). שאם לא כן הרי שהחוק הזה מתרחש בלא סיבה (ותיאור מתמטי כמובן אינו סיבה).

בגמרא מוזכר גם שד נוסף מאותה משפחה שהוא הגורם לכך שבימי הלימוד הציבוריים בערבי החגים ('יומי דכלה') ישנו דוחק הגורם להתבלות המכנסיים (כי כסלא לעוגיא, ברכות ו,א ועוד).

ג. נעבור כעת לדוגמת הפסיכולוגיה. עלינו לשאול את עצמינו מדוע קיימת תחושת הדוחק ב'יומי דכלה'. חז"ל מספרים לנו שהיא נובעת מאותם גנגסטרים שמסתתרים בינינו שתוארו לעיל. האלטרנטיבה: לתאר את אופן ההתרחשות הפסיכולוגית העלולה לגרום לאדם לחוש את אותה תחושה. אולם כמו שכבר כתבנו תיאור אינו סיבה.

אותו דבר לגבי פחד בלילה. אנו רגילים לחשוב את מקורו מאותו תיאור פסיכולוגי המתאר את היווצרות הפחד בלילה ובחשכה, אולם תיאור זה אינו עונה על עיקרון הסיבתיות. לדעתי, אלו רק השדים והמזיקים.

נחזור על העיקרון המנחה: לכל התופעות אנו מספקים תיאורים מדעיים ולא הסברים סיבתיים, אולם עיקרון הסיבתיות מחייב אותנו לחפש סיבות. סיבות אלו אינן חוקי הטבע שאינם אלא תיאור שלנו למציאות, סיבה צריכה להיות 'יש', כלומר יצורים קיימים כלשהם שמתווכים בין עצמים באינטראקציה גרביטציונית, או שמשרים עלינו פחד בלילה (ובעיקר במקומות חשוכים, אפלים ועתיקים (חורבא, דברא ועוד)) ודוחק ב'יומי דכלה'.

יצורים אלו אינם נגישים כרגע (ואולי אף-פעם) לכלי המידע שבידנו וניתן לכנותם 'שדים' או 'מזיקים'.
    2. א. צריך להסביר את נפילת האבן לקרקע בצורה הפשוטה ביותר כמו שאומר התער של אוקהם.
    ב. הידע שלי בנושא לא גדול מספיק כך שאני לא יכול להסביר לך למה כמות האנטרופיה רק עולה, אבל אני חושב שיש לזה הסבר ידוע והגיוני. וגם אם אין הסבר בנמצא, עדיין לא מוכרח שמדובר בשד, כי גם ללא ההסבר של השד התופעה לא תהיה ללא סיבה אלא ללא סיבה ידועה. (וזה באפן כללי עונה על כל הדוגמאות שלך, יש לך את בעיית אלוהי הפערים.)
    ג. יש סיבה פשוטה לפחד מחושך, והוא הרגשת חוסר אונים, חוסר הגנה, פשוט בגלל שלא רואים טוב בחושך. (עיוור לא מפחד מחושך...) סיבת הפחד ממקומות אפלים ונטושים היא גם סוג של הרגשת חוסר הגנה, כי אין אף אחד באזור, ויכול להיות במקום חיות מסוכנות או שודדים, ובכללי אף אחד לא יעזור לך אם יקרה לך משהו. שים לב לנקודות הבאות: 1. אין פחד בלילה במקומות מוארים. 2. עיוור לא מפחד בחושך. 3. אין פחד ממקומות עתיקים נטושים וכו', במידה ויש הרבה אנשים באותו מקום.

אתה מאמין לספורים על רבנים מה500 שנה האחרונות שראו/דיברו/גרשו - שדים/רוחות?

קרדיט לי

פרידריך ניטשה.

+ תגובה לנושא

הרשאות פרסום

• אין באפשרותך לפרסם נושאים חדשים
  • אין באפשרותך לפרסם תגובות
  • אין באפשרותך לצרף קבצים
  • אין באפשרותך לערוך את הודעותיך

כל הזמנים הם לפי GMT +3. השעה כרגע היא 21:54.
מופעל על ידי vBulletin™ © גרסה 4.1, 2011 vBulletin Solutions, Inc. כל הזכויות שמורות.
פעילות הגולשים
אומנות וגרפיקה
מוזיקה
ספורט
סדרות טלוויזיה
סרטים וקולנוע
קנייה ומכירה
רשתות חברתיות
הבורר 3
פורומי פנאי ובידור
סרטים
סדרות
משחקים
דיבורים
אקטואליה
בעלי חיים
בדיחות והומור
משחקי ספורט
הבורר
מחשבים וטכנולוגיה
תמיכה טכנית
חומרה ומודינג
תוכנות להורדה
סלולארי וגאדג'טים
רקעים למחשב
ציוד הקפי למחשב
אבטחת מידע
תכנות ובניית אתרים
כסף ברשת
אייפון
בריאות ואורח חיים
כושר ופיתוח גוף
דיאטה
צבא וגיוס
יעוץ מיני
מה שבלב
אומנות הפיתוי
יהדות
מיסטיקה ורוחניות
אתאיזם ודתות

נושאים: 1,881,713 | הודעות: 7,580,064 | משתמשים: 315,624 | המשתמש החדש ביותר: upizijoj | עיצוב גרפי: סטודיו עודד בביוף | קידוד: rellect